BRICS by se mohl stát mocnější než Západ
Skupina států BRICS se po dvou letech opět rozroste o třináct partnerských zemí. Dohromady budou zodpovědné za více jak 40 procent světového hrubého domácího produktu (HDP). Podle ekonomických expertů se BRICS může stát silnějším než Západ.
Ilustrační foto
28. prosince 2024 - 07:03
Od 1. ledna 2025 se k současným devíti zemím připojí dalších 13 takzvaných "partnerských zemí" – států, které se účastní společných aktivit, ale nejsou plnohodnotnými členy. Konkrétně se jedná o Alžírsko, Bělorusko, Bolívii, Kubu, Indonésii, Kazachstán, Malajsii, Nigérii, Thajsko, Turecko, Vietnam, Ugandu a Uzbekistán.
Argentina, která původně také plánovala přistoupit, svou přihlášku zrušila po nástupu nového prezidenta Javiera Mileie. Ten rozhodnutí svého předchůdce Alberta Fernándeze stihl zvrátit.
„Pokud něco ukázal nedávný summit BRICS v Kazani, pak je to skutečnost, že pokud rozdělíte svět na Západ a zbytek, zbytek je mnohem větší a více sjednocený než západní oligarchie,“ napsala americká novinářka Eve Ottenbergová na serveru Counterpunch.
Více než dvacítka zemí zapojených do BRICS je lídrem v produkci obilí, masa, ropy, zemního plynu a důležitých kovů, jako je měď, nikl a železo. Významnou roli hraje také v produkci cukrové třtiny, kukuřice, rýže, pšenice, ovoce a brambor.
Dohromady organizace představuje 41 procent světového HDP, v roce 2020 dokonce překonala ekonomický růst nejvyspělejších ekonomik světa G7. V roce 2009 ji založily Brazílie, Rusko, Indie a Čína. O rok později se plnohodnotným členem stala Jihoafrická republika, v roce 2023 se připojily Argentina, Egypt, Etiopie, Írán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.
Potenciál chtějí země v budoucnu dále rozvíjet. Už vloni se začalo diskutovat o možnosti vytvoření společné měny, kterou podporuje ruský prezident Vladimir Putin. Podle polského webu Polsat News uvedl, že členské státy jsou připraveny přijmout společnou měnu, na které se pracuje.
„S Ruskem a Čínou v čele vyzývá BRICS své členy a partnery k obchodu v lokálních měnách, nikoliv v dolarech,“ dodala Ottenbergová.
(hýbl, prvnizpravy.cz, repro: chartguide)